top of page

KDE BOLO,

            TAM BOLO...04.11.1992 – Vznik skupiny Horkýže Slíže z Nitry. Založil ju Peter Hrivňák – Kuko (spev, basgitara) s Máriom Sabom – Sabotérom (gitara) a s Martinom Košovanom – Košom (bicie). V tom čase bol Kuko na vojenskej zákl. službe prevelený z Čiech do Nitry kvôli rozdeleniu Československej federácie. Byť na vojne v svojom rodnom meste, to ako by ste na vojne ani neboli, a tak Horkýže Slíže mohli začať svoju kariéru. Skúšobňu mali, majú a budú mať na nitrianskom kúpalisku (dúfajme, ešte aspoň dvadsať rokov, ale vráťme sa k histórii kapely…)

 

Február 1993 – Prvý koncert Horkýže Slíže v DK Ivánka pri Nitre s kapelami 12 stupňov (z Prievidze), Amnestia (z Levíc) a New Kids on The Bollocks (z Nitry). Aj keď po celý rok 1993 hral Košo so Sabotérom okrem skupiny Horkýže Slíže aj v nitrianskej skupine Zapadnutý jazyk, bolo jasné, že postupom času prestúpia natrvalo do rockovo-naivnej kapely Horkýže Slíže.

 

Máj 1993 – Súťažný koncert na miestnom nitrianskom kúpalisku (zhruba 10 skupín z Nitry): 1.miesto – O.F.G., 2. miesto – Biela Sila, 3. miesto – Horkýže Slíže, 4. miesto – Corgoň, bolo to prvý a posledný krát, kedy sa Horkýže Slíže umiestnili v súťaži amatérskych skupín.

Júl 1993 – Kapela Horkýže Slíže robí predskokana Karpatským Chrbátom v rozostavanom klube Vrštať. Je to prvý kontakt s kapelou, ktorá hrala „vyššiu ligu“ ako Horkýže Slíže.

 

September 1993 – Po koncerte do skupiny prijímajú nového basgitaristu Martina Žiaka (prezývaného Apíčko), s ktorým sa im podarí ísť hrať za brány nitrianskeho okresu do Prievidze, kde kapela na malom lesnom amfiteátri schytá úspech s veľkým „Ú“. Na začiatku zimy hrajú Horkýže Slíže v nitrianskom Domine (bývalý Dom pionierov), kde sa lúčia s Apíčkom, ktorý odchádza z vlastného presvedčenia. Kuko opäť chytá basu a pokračuje sa v starej zostave.

 

Rok 1993 – Tento rok sa nesie v znamení koncertných nahrávok. Ľudia si nahrávajú Horkýže Slíže počas koncertov na kazeťáky alebo diktafóny. Fanúšikovia tak spoznávajú texty, po zvukovej stránke to však nie je nič moc. Preto sa Horkýže Slíže poberajú začiatkom roku 1994 do malého, ale vychýreného, štúdia Tomáša Kmeťa z Hlohovca, kde nahrávajú prvé šesťskladbové demo.

 

Máj 1994 – Nahrávka druhého dema s ôsmymi skladbami (v rovnakom štúdiu). Obidve demonahrávky dávajú Horkýže Slíže “skopčiť” svojim fanúšikom … prichádzajú dobré ohlasy.

Jún 1994 – Koncert skupiny v Nitre v záhradnej reštaurácii Slovan s kapelou Klendra. Je to posledný koncert Nora Ivančíka, kapela je rozhodnutá hrať opäť v trojke.

 

Júl 1994 – Koncert v Nových Zámkoch. Horkýže Slíže sú pozvaní robiť predkapelu budapeštianskej kapele. Maďari neprídu. Horkýže Slíže sa stávajú hlavným bodom programu. Čistý úspech, až na speváka, ktorý nechtiac zhadzuje zo stoličky koncový zosilňovač. Na jeseň hrajú Horkýže Slíže v Nitre na internáte Pedagogickej fakulty. Je to posledný koncert v trojčlennej zostave. Horkýže Slíže si zaumienia vydať svoj prvý album na vlastné náklady. Požičiavajú si peniaze od Jaroslava Jaroša, miestneho podnikateľa a idú do štúdia k Tomášovi Kmeťovi, kde začiatkom zimy 1994 nahrávajú prvý neoficiálny album s názvom Prvý slíž. Album má malý náklad (600 kaziet).

 

Február 1995 – Horkýže Slíže priberú do kapely druhého gitaristu, Jura Štefánika, s ktorým v marci odohrajú jeho prvý koncert, a to v nitrianskej Vrštati. Koncert je spojený s krstom Prvého slížu. Krstným otcom sú Karpatské Chrbáty, v klube je vyše 300 ľudí, plno ďalších stojí vonku. Skladby z Prvého slížu úspešne bodujú v hitparádach nitrianskych rádií, koncertov pribúda. Do hry úplne vstupuje Julo Viršík, ktorý autom prechádza Nitrou a v regionálnom rádiu si vypočuje skladbu Maštaľ. Nakontaktuje sa na Horkýže Slíže, pozýva ich na festival Letné srdce do Levíc a zapojí ich do televíznej súťaže vo VTV s názvom „Ebony uvádza“ tak, že ich odporučí majiteľovi štúdia Ebony Martinovi Karvašovi. Tam nahrávajú pesničku „Stretol veselý…“, robia na ňu jednoduchý klip a, čo čert nechce, Horkýže Slíže sú prvýkrát pred kamerou (ako Kuko spieva v jednom songu: „…a už kráča do telkáča“).

 

Rok 1996 – začiatkom roku sú Horkýže Slíže rozhodnutí, že sa pokúsia osloviť silné vydavateľstvo BMG Ariola. Nahrávajú materiál na prvú platňu u Martina Karvaša, ktorý ponúka nahrávku Jurajovi Čurnému do BMG. Nahrávka sa ocitá medzi stovkami ďalšími, ktoré čakajú na odozvu.

Jún 1997 – Do hry vstupuje Richard Rečka, ktorého kapela prijme ako svojho manažéra. Rišo po nespočetných telefonátoch, prehováraniach a rokovaniach s BMG vybojuje zmluvu medzi Horkýže Slíže a firmou BMG Ariola na tri albumy.

Október 1997 – Vydanie debutového albumu s názvom V rámci oného. Singel tohto albumu je jednoznačný – Maštaľ.

November 1998 – Vydanie druhého albumu, ktorý sa volá Vo štvorici po opici, klip sa točí na skladbu Gilotína.

Jeseň 1999 – Horkýže Slíže plánuje tretí album, avšak termín sa odkladá, lebo v októbri 1999 Mário Sabo rukuje do Serede na päť mesiacov.

Apríl 2000 – Po príchode Mária so ZVS sa Horkýže Slíže poberajú do štúdia a nahrávajú album Ja chaču tebja, ktorý uzrie svetlo sveta 1.mája 2000. Zároveň Horkýže Slíže vymieňajú aj manažment, namiesto Richarda Rečku nastupuje Katarína Bartová. S jej produkciou, s Kukovým námetom a scenárom a s réžiou Tomáša Kmeťa sa točí klip k pesničke Ja chaču tebja. Celé leto 2000 pozostáva z letných podujatí ako festivaly, záhradné reštaurácie a koncerty na motorkárskych zrazoch. Na jeseň sa chystajú Horkýže Slíže robiť šnúru po Slovensku.

V roku 2OO1 sa koncertuje po Slovenských mestách a kapela začína uvažovať o zmene vydavateľa. Prestúpi k firme EMI Monitor a v októbri 2OO1 pod touto značkou vydáva svoj štvrtý album “Festival Chorobná 2001.” Zároveň BMG Ariola vydáva bestoffku z prvých troch albumov pod názvom “Best uff”.

Vo februári 2OO2 sa spevák žení s manažérkou, ktorá mení meno na Katka Hrivňáková. Na jar toho roku idú HS svoje prvé veľké turné po športových halách s kapelami Gladiator a Iné Kafe.V máji toho istého roku opúšťa kapelu Martin Košovan z vlastného rozhodnutia. Nahrádza ho Marek Viršík prezývaný Vandel. Neskôr sa jeho prezývka upravila na Jean Claude Vandel. HS menia aj skúšobňu, odchádzajú z kúpaliska v Nitre do kultúrneho domu v Krškanoch (mestská časť Nitry).V lete (stále toho istého) roku kapela absolvuje prvé festivaly v Českej republike (Barvy léta – Praha, Barvy léta – Brno, Open air – Trutnov, Trnkobraní – Vizovice, Rock For People – Česky Brod) S novým bubeníkom v októbri (áno, ešte stále toho istého) roku HS nahrajú svoj piaty album s nazvom “Kýže sliz”. Jesenné promoturné k tomuto albumu je všade vypredané.

Začiatkom roku 2OO3 kapela znovu mení skúšobňu, presúvajú sa do pivnice rod. domu Marekových rodičov. Toho roku vo februári kapela získava najvyššie ocenenie hudobnej akadémie. Koncerty po Slovensku pribúdajú, ale taktiež sa v lete vyráža čoraz častejšie do Čiech. Krátko po lete kapela odohrá so skupinami Kabát a Divokej Bill tri koncerty po slovenských mestách. Zoznamuje sa s manažérom kapely Divokej Bill Petrom Fořtom a dohodnú sa na možnej budúcej spolupráci. Všetko začína nasvedčovať tomu, že ľudia sú na HS namotaní a majú v kapele jasno. Netušia však, že ešte počas toho istého roku kapela nahrá za 5 dni album”Alibaba a 40 krátkych songov”, ktorý posunie hranice ich tvorby. Kapela stihne ešte odohrať slovenské turne a získať bronzového Slávika. V tom čase sa v dvoch moravských regionálnych rádiach začínajú intenzívne púšťať pesničky HS, čo spôsobí, že po Novom roku prichádzajú prvé samostatné koncerty na Morave s veľkou návštevnosťou.

Dalšia etapa, ktorá pomáha presadiť sa v Čechách je spoločné Česko-Slovenské turné s kapelou Divokej Bill, ktoré HS odohrajú v apríli a v máji 2OO4. Manažér českej kapely Petr Fořt a agentúra Ameba navrhnú HS dlhodobú spoluprácu a hneď po lete kapela vyráža na svoje prvé samostatné turné po Čechách. Turné dostalo názov Shanghaj Cola Tour a bolo postavené za pomoci Ameby na podporu nového albumu”Ritero Xaperle Bax”.

Na začiatku roka 2OO5 idú Horkýže Sliže veľké turné po Morave a Slovensku odpromovať aktuálny album. V apríli kapela nahráva na Slovensku svoje prvé live CD a DVD. V lete hrajú festivaly na Slovensku a v Českej republike a tiež v Amerike (Chicago). Na jeseň HS pokračujú s turné po Čechách. Koncom roka vychádza na pulty v apríli nahravané live CD a DVD”Živák”.

Február 2OO6 – HS absolvujú dva koncerty v Írsku a marec, apríl idú na turné po Slovensku a Morave s kapelou Chiki liki tu-a. České a slovenské letné festivaly okorenia znovu festivalom v Chicagu a dvomi klubovými koncertami v Atlante a New Jersey.

Jeseň 2OO6 sa nesie v znamení slovenských a českých koncertov.

V januári 2OO7 HS idú do štúdia a nahrajú svoj ôsmy radový album.Vo februári odohrajú jeden koncert v Írsku (Dublin), jeden v Anglicku (Londýn).Všetkých, až na speváka chytí choroba a ruší sa 5 klubových koncertov v USA. Koncom februára prichádza na pulty v januári nahravaný album pod názvom “Ukáž tú tvoju ZOO”. V marci HS vyrážajú na promoturné po Slovensku.V apríli sa hrá Morava a v máji Čechy. Do mája sa zaradili aj slovenské Majálesy. Do leta 2OO7 pribudol koncert v Taliansku, inak chalani kmitajú medzi Slovenskom a Českou republikou. V septembri a v októbri 2OO7 kapela vyráža na turné čisto po Čechách, v novembri a v decembri zas po Slovensku.

A máme rok 2OO9 – Po hektickom festivalovom lete sa HS vybrali opäť do štúdia Exponent, kde do pažby Sanchezovho hard disku vyryli svoj desiaty štúdiový zárez. Ten dostal názov 54 dole hlavou, čím HS prispeli aj k obohateniu indického kultúrneho dedičstva o novú, dosiaľ nepoznanú a vedecky nepopísanú sexuálnu polohu. Singel Gándhí Mahátma sa dočkal aj svojho vizuálneho spracovania. Novinkou však je i to, že album vychádza najskôr v digitálnej podobe prostredníctvom mobilného operátora. Fanúškovia si tak môžu stiahnuť album svojich obľúbencov ešte skôr, ako spolu s ďalšími bonusmi vyjde na pulty obchodov. Spolu s albumom štartuje aj jesenné tour po Českej republike, na ktoré neskôr začiatkom 2010 nadviaže jeho voľné slovenské pokračovanie.

To be continued…

  • Facebook Horkyze
  • Horkyze Slize Youtube Official
  • White Instagram Icon
bottom of page